Bogactwo sieci

Zalety dywanu w mieszkaniu

W kontekście aranżacji wnętrz niewiele mówi się ostatnio o dywanach, wykładzinach czy chodnikach. Czy to znaczy, że dywany odeszły do lamusa? Absolutnie nie! Dywan w aranżacji ma naprawdę mnóstwo niezaprzeczalnych zalet. Zachęcamy do zapoznania się z niektórymi z nich.

Rola dywanu w aranżacji wnętrza

Pomimo, że obecnie w wielu wnętrzach nie ma już miejsca na wykładzinę lub dywan, to i tak w wielu domach są one bardzo chętnie wykorzystywane. Co ciekawe nawet w aranżacjach światowej klasy projektantów wnętrz, to właśnie dywan bardzo często odgrywa kluczową rolę. Oczywiście nie bez znaczenia jest tutaj sama jakość zastosowanego dywanu. Dywan do salonu może mieć bowiem rozmaitą formę. Może to być ręcznie tkany, ekskluzywny dywan wełniany – bardzo szykowny i niezwykle miły dla stóp. Bardzo chętnie są także wykorzystywane dywany typu patchwork oraz dywany ze skóry (najczęściej bydlęcej). Furorę obecnie robią niedrogie dywany syntetyczne 3d. Są to dywany, które charakteryzują się bardzo długim runem (czyli shaggy) przyciętym tak, by stworzyć trójwymiarowe obrazy. Takie dywany bardzo chętnie są wykorzystywane w pokojach dziecięcych.

Dywan pod stołem w jadalni
Dywan pod stołem w jadalni

Dywan bardzo chętnie wykorzystywany jest także w modnych obecnie wnętrzach, gdzie w jednym pomieszczeniu zastosowano wypoczynek i wszystko co jest charakterystyczne dla salonu jednocześnie z aneksem kuchennym oraz częścią jadalnianą. Dywan w takich wnętrzach pełni rolę swoistego stworzenia strefowości, bez potrzeby instalowania dodatkowej przegrody ściennej, która przecież optycznie ogranicza przestrzeń.

Praktyczne zalety dywanów

Jeśli zaliczasz się do osób, które lubią praktycznie podchodzić do tematu, to zapewne chętnie zapoznasz się z licznymi praktycznymi walorami dywanów. Co można do nich zaliczyć? Na pewno warto wspomnieć o tym, że dywan stanowi znakomitą izolację podłogi. Jest to mile widziane tam, gdzie podłoga jest wykonana z chłodnego materiału – na przykład z ceramicznych płytek, a my przyzwyczajeni jesteśmy do chodzenia z gołymi stopami. Dywan stanowiący rolę izolatora na podłodze znakomicie sprawdzi się po prostu we wnętrzach, gdzie architekt nie do końca dobrze zaprojektował mieszkanie, przez co w stropach powstały tzw. 'mostki’ termiczne. W takich domach często odczuwalne jest tak zwane 'ciągnięcie po podłodze’. Nie trzeba wtedy nikogo przekonywać, że puszysty, ciepły dywan będzie bardzo mile widziany praktycznie w każdym wnętrzu, nawet w kuchni!

Dywan jest nieodzownym elementem dekoracji wnętrza także dla melomanów muzyki, audiofilów. Dlaczego? Otóż dywan znakomicie wygłusza wnętrze. Dlatego jeśli lubisz posłuchać muzyki siedząc wygodnie w salonie, to zapewne chętnie zastosujesz puszysty, gęsty dywan. Dywan będzie sprzyjał jakości odbieranego dźwięku. Ponieważ dywan jest dodatkowym materiałem położonym na stropie – stanowi też pewną izolację akustyczną od sąsiadów na dole. Puszysty dywan sprawi, że nasze kroki nie będą słyszalne u sąsiadów niżej, co na pewno będzie się cieszyć ich aprobatą.


Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://nasza-kamienica.pl/