O zastosowaniu palet drewnianych z pewnością słyszał każdy z was. Nie każdy jednak wie, jakiego rodzaju drewno może zostać wykorzystane do ich produkcji. Drewno paletowe powinno wyróżniać się kilkoma, bardzo istotnymi cechami. O tym, w jaki sposób może zostać ono pozyskane oraz jak jest klasyfikowane, przeczytacie w naszym artykule. Dowiecie się też z niego, jakie cechy charakterystyczne powinno posiadać drewno przeznaczone do produkcji palet.
Drewno paletowe – czyli jakie?
Pierwszą i zdecydowanie najistotniejszą kwestią, jeśli chodzi o drewno paletowe, jest określenie tego, z jakiego rodzaju klasy drewna może zostać ono uzyskane. W momencie kiedy drewno trafia do skupu, jest ono klasyfikowane. Zależnie od grubości wału, może mieć ono klasę s2a lub s2b.
Palety wykonywane są z drewna typu s2b. Jest to drewno zdecydowanie lepszej jakości, niż s2a, a co za tym idzie, pod żadnym pozorem nie może zostać ono wykorzystane do produkcji opału. Co więcej, minimalna długość drewna s2b wynosi 2,5 m. Powinno być to też drewno pozyskane z drzew iglastych, choć nie jest to regułą. Najczęściej jednak, palety wykonywane są z drewna sosnowego, świerkowego lub jodłowego. Sporadycznie zdarza się, że palety tworzone są z drewna bukowego lub z brzozy. Warto też zaznaczyć, że cena drewna typu s2b jest nieco wyższa, niż ma to miejsce w przypadku drewna typu s2a. Wynika to przede wszystkim z jakości tego drewna.
Dlaczego produkcja palet jest tak ważna dla przemysłu?
Ostatnią, choć wcale nie najmniej istotną kwestią, jeśli chodzi o drewno paletowe, jest jego znaczenie dla przemysłu. Palety drewniane wykorzystywane są w najróżniejszych branżach gospodarki. Służą nie tylko do przechowywania najróżniejszych towarów, ale również wykonywane są z nich meble. Właśnie dlatego, drewno paletowe powinno być odpowiedniej jakości. Będzie to z kolei definiowało wytrzymałość oraz trwałość palet. Jak powszechnie wiemy, palety są wielorazowego użytku, a zatem powinny być one trwałe i solidne. Tylko i wyłącznie postępując w taki sposób, jesteśmy w stanie optymalnie wykorzystać surowiec, którym jest drewno.