Bogactwo sieci Przemysł i biznes

Chcesz pomóc bliskiej osobie walczącej z uzależnieniem? Przeczytaj koniecznie!

Problem uzależnień jest we współczesnym świecie bardzo powszechny. Uzależnić możemy się od mnóstwa rzeczy zarówno od używek jak i od zachowań. Najczęściej spotykane są jednak uzależnienia od alkoholu, narkotyków, papierosów, hazardu, Internetu, gier, seksu i jedzenia. Chociaż obiekty, od których się uzależniamy są bardzo rozmaite, wszystkie uzależnienia charakteryzują się jedną wspólną cechą – ich ofiary przez dłuższy okres czasu nie są w stanie przyznać, że mają problem.


Istotę uzależnienia rozumieją jedynie inni uzależnieni, a osobom stojącym z boku trudno pojąć istnienie przemożnej potrzeby zaspokojenia „głodu”, że nie pozwala ona osobie uzależnionej na wykonywanie podstawowych czynności. I nie chodzi tu do końca o alkohol, hazard czy papierosy. Początkowym objawem uzależnienia jest poczucie pustki, którą pragniemy za wszelką cenę wypełnić. Potrzeba wypełnienia jej zajmuje całą naszą uwagę i jeśli choć na chwilę tego nie zrobimy (nieważne czym: papierosem, akoholem czy wizytą w salonie gier) nie będziemy mogli normalnie funkcjonować. Zaspokojenie „głodu” niesie ulgę, euforię i błogostan, i zależnie od rodzaju uzależnienia trwa to dłużej lub krócej. W tym czasie możemy zająć się zwykłymi czynnościami, jednak trwa to do momentu, w którym myśli niezależnie od woli, znów zaczynają krążyć wokół tego, od czego jesteśmy uzależnieni. Skupienie i równowaga znikają, a myśli zaczyna wypełniać wyłącznie obiekt naszego uzależnienia. Niestety każdy nałóg wcześniej czy później zaczyna zakłócać normalny tryb życia. Przykładowo osoba uzależniona od papierosów nie zjawi się w miejscu, gdzie nie będzie mogła przez dłuższy czas sięgnąć po papierosa jak kino, teatr, opera itp. Tym samym rezygnuje z wielu rozrywek na rzecz zaspokojenia swojego nałogu.


Nałóg staje się istotniejszy niż wszystko dokoła, odbiera wolność wyboru, choć ludziom uzależnionym zwykle wydaje się, że to one sprawują kontrolę. W kółko powtarzają one, że w każdej chwili mogą zrezygnować, nigdy jednak nie wprowadzają swoich słów w czyn. W momencie, gdy osoba tkwiąca w nałogu zrozumie, że to już nie jest jej wybór, i że została pozbawiona kontroli nad swoim życiem, może ona zacząć proces wychodzenia z uzależnienia. Leczenie uzależnień jest jednak procesem długotrwałym, niekiedy walka z nałogiem może trwać wiele lat.
W naszym kraju na chwilę obecną funkcjonuje około 100 ośrodków terapii uzależnień. Są to zarówno ośrodki państwowe jak i prywatne. Jednym z nich, zasługującym na wyjątkową uwagę jest Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień „Słoneczna”, położony w Nowym Sączu na zachwycającym wzgórzu Beskidu Sądeckiego. Ośrodek leczenia uzależnień leży w cichej i spokojnej okolicy, z daleka od zgiełku i hałasu. Otacza go piękny ogród, tworzący niezapomniany klimat oraz doskonały na letnie grille. Ośrodek posiada pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami, a do dyspozycji pacjentów jest biblioteka, salon z kominkiem, siłownia, tenis stołowy oraz rowery pozwalające na zwiedzanie okolicy. Terapia uzależnień prowadzona w ośrodku obejmuje głównie: leczenie alkoholizmu, leczenie narkomanii oraz leczenie uzależnienia od hazardu. Kadrę ośrodka stanowią fachowcy, którzy odznaczają się szczególną empatią, wiedzą, ogromnym doświadczeniem zawodowym oraz – co ważne dla wielu pacjentów – dyskrecją. Pracownicy ośrodka do każdej osoby podchodzą indywidualnie, starając się zapewnić poczucie bezpieczeństwa, zachowując przy tym atmosferę poufności i anonimowości. Wszyscy terapeuci dokładają wszelkich starań, aby stworzyć pacjentom jak najkorzystniejsze warunki do wyjścia z nałogu.
Jeśli chcesz pomóc bliskiej osobie bądź dostrzegłeś, że sam masz problem, bo nałóg przejmuje kontrolę nad Twoim życiem nie wahaj się i dajsobie szansę. Każdy bowiem zasługuje na to, aby kierować swoim życiem.