Strony responsywne

Zapoznaj się z mapą serwisu klp

Wesele streszczenie

Poziom edukacji w obecnych czasach ciągle jest podnoszony. W zależności od rodzaju szkoły i wysokości klasy wymaga się od nas coraz więcej i więcej. Każdy mile wspomina etap podstawówki. Maluchy uczone są podstawowych kwestii oraz zdobywają wiedzę praktyczną, którą w przyszłości będą mogły wykorzystać. Trzeba przebrnąć przez sześć klas. To właśnie tutaj poznajemy nowych znajomych, z którymi relacje mogą przerodzić się w przyjaźń na całe życie. Otaczający świat sprawia wrażenie beztroskiego. W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, w którym widzi, że jego maluch usamodzielnia się i stara się radzić sobie sam. Następnie przychodzi etap, w którym dzieci z podstawówek idą do szkoły gimnazjalnej. Tam może być już nieco ciężej. Młodzież poznaje zupełnie nowe rzeczy, o których nigdy wcześniej nie słyszeli. Nowi nauczyciele, nowe środowisko, ale to nie powstrzymuje ich przez utrzymywaniem starych znajomości. Wiele przyjaciół zaplanowało sobie, że pójdą do jednej gimnazjalnej klasy. Tak też się stało. Między innymi, to właśnie dzięki temu pierwsze dni w nowej szkole nie były aż tak tragiczne i straszne. Po wdrożeniu się w to środowisko, zauważyć da się, że jeżeli będziemy mieli odpowiednie osoby przy swoim boku, zajdziemy daleko. Kiedy zaaklimatyzujemy się już na dobre, możemy zacząć walczyć o jak najwyższe oceny. W głównej mierze to one mają wpływ na naszą dalszą przyszłość i kolejną szkołę.

Dodatkowym atutem będzie też branie udziału w różnego rodzaju konkursach i olimpiadach. Jeżeli czujemy się dobrze w jakiejś dziedzinie, możemy zdecydować się na to. Jest to bardzo korzystne. Im dalej dotrzemy, tym ciekawsze nagrody na nas mogą czekać. Przykładowo, za udział w konkursie historycznym możemy na koniec roku otrzymać ocenę bardzo dobrą. Każdy uczeń powinien wiedzieć i starać się, aby mieć jak najlepsze oceny na koniec swojej nauki w gimnazjum, ponieważ mają one wpływ na wybór kolejnej szkoły. Kiedy nadejdzie już ten szczęśliwy moment i zostaną ogłoszone listy przyjętych uczniów do liceum, możemy odetchnąć z ulgą. To właśnie teraz wszystko zmieni się o 180 stopni. Poznajemy zupełnie nowy świat. Stajemy się młodymi dorosłymi. Przed nami najważniejszy egzamin w życiu, jednak zanim do niego podejdziemy, będziemy musieli pokonał całe trzy licealne klasy. Niestety, ale tutaj każdy nauczyciel wymaga bardzo dużo. Ze względu na profile klas, program nauczania został skomponowany tak, aby poszerzać naszą wiedzę w danym kierunku. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, w jakiej dziedzinie czujemy się lepiej. Mnóstwo osób posiada szczególne umiejętności matematyczne, dlatego też wybierana jest klasa o tej specjalności. Ale równie dużą grupą osób są humaniści. Rozszerzony będzie tutaj w szczególności język polski. Dzięki urozmaiconemu programie nauczania, będziemy w stanie poznać wiele ciekawych lektur, które powstawały na przestrzeni różnych epok. Teraz omówmy jedną z lektur, jaką jest Wesele, Stanisława Wyspiańskiego. Dramaturg brał udział w 1900 roku w weselu krakowskiego poety Lucjana Rydla. Został zainspirowany do napisania tego utworu zaledwie kilka tygodni później. Wesele traktowane jest, jako próba krytycznej oceny współczesności i narodowych mitów. Poeta z całego serca starał się odwzorować ciężką sytuację narodu, który niestety nie był w stanie do walki. Akcja utworu ma miejsce w jeden ze świetlic wiejskiej chaty. W drugim pomieszczeniu, w najlepsze trwa wesele Rydla z Mikołajczykówną. Słychać wielki gwar oraz dźwięki muzyki weselnej. Wesele obywa się w listopadzie. Wydarzenia opisane w tej książce dzieją się w przeciągu kilku godzin. Rozpoczynają się przed północą i trwają aż do rana następnego dnia. Na serwisie klp zamieszczone jest wesele streszczenie. Specjalna mapa serwisu ułatwi Wam poruszanie się po stronie. Wesele to książka kipiąca symbolami. Praktycznie na każdej z kartek znajdzie się jakaś symboliczna postać, bądź rzecz. Chochoł zostaje przywołany przez parę młodą w momencie zakończenia pierwszego aktu. Nazywany jest on twórcą urojeń. Podczas wesela rzuca na zaproszonych gości czar, który sprawia, że budzą się w nich ukryte uczucia. Chochoł nazywany także jest krzakiem bez życia otulonym słomom na zimę.

Porównać można to z narodem, ponieważ wraz z nadejściem lepszych dni, nasze szanse na odzyskanie niepodległości także wzrastają. Teraz spokojnie możemy skupić się na rzeczach o symbolicznym charakterze. Za pierwszy przykład może posłużyć nam złoty róg. Uznawany jest za symbol walki narodowowyzwoleńczej. Swoją wartością ma zachęcić społeczeństwo do podniesienia się. Kolejna rzecz to czapka z piór. Jest symbolem przywiązania do rzeczy błahych i materialnych. Ma ostrzegać naród przez tym, aby nie przekładać rzeczy prywatnych nad państwowymi. Wesele to dramat, w którym Wyspiański znakomicie oddał cierpienie narodu oraz brak możliwości walki o niego. Zdecydowano, że dramat zostanie wystawiony w teatrze. Sam Lucjan Rydel miał żal do Wyspiańskiego o to, w jaki sposób przedstawił postać jego żony. Pomimo tego, Włodzimierz Tetmajer był pod wielkim wrażeniem tej sztuki. Jeżeli po przeczytaniu tej lektury dalej masz problem z jej zrozumieniem, powinieneś odwiedzić serwis klp. Jesteśmy pewni, że znajdziesz wszystko to czego szukasz, a dodatkowo mapa serwisu Ci w tym pomoże. Dzięki temu zdasz maturę na wysokim poziomie. Zapraszamy do odwiedzenia serwisu!