Bogactwo sieci Przemysł i biznes

Strony internetowe – stwórz wartościową reprezentację swojej firmy w sieci

Nowatorskie, ciągle rozwijające się systemy informacyjno-komunikacyjne wpisały się na stałe w codzienne życie ludzi, ale także w działalność przedsiębiorstw. We współczesnym świecie nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez dostępu do Internetu, a biznes bez niego właściwie nie ma szans rozwoju. W dzisiejszych czasach koniecznością jest utworzenie przez firmy własnych witryn internetowych, prowadzenie kampanii reklamowych w sieci oraz stały kontakt mailowy z klientami.
Aby przedsiębiorstwo mogło w ogóle zaistnieć w Internecie i być tam widoczne dla ewentualnych klientów, nieuniknione jest wykonanie mnóstwa działań i zabiegów. Wszystkie te działania łączy wspólna nazwa: marketing internetowy.


Marketing internetowy opiera się przede wszystkim na badaniu potrzeb klienta, który poprzez wpisanie w wyszukiwarce internetowej określonego zapytania informuje o swoich preferencjach i potrzebach. Dzięki wyszukiwarce trafia na strony internetowe firm, które są w stanie najpełniej zaspokoić jego potrzeby. Ogromna część sfinalizowanych transakcji handlowych ma swój początek w wyszukiwarce internetowej.
Kluczem do zjednania sobie jak największej grupy klientów w Internecie jest posiadanie funkcjonalnej i bogatej treściowo strony internetowej. Strony internetowe przedsiębiorstw zdecydowanych na sprzedaż towarów i usług przez Internet muszą być zmodyfikowane pod kontem SEO oraz zbudowane na nowoczesnym oprogramowaniu, a także wyróżniać się przejrzystością oraz dobrym i sprawnym hostingiem.
Posiadanie wartościowej strony www to niestety nie wszystko. Samo jej stworzenie jest bezużyteczne, jeśli hipotetyczni klienci nie będą mogli jej odnaleźć. Aby mogła być ona widoczna w sieci konieczne jest podjęcie wielu działań służących jej wypozycjonowaniu, czyli ukazaniu się w pierwszych wynikach wyszukiwarki. Na te działania składają się: linki sponsorowane, reklama kontekstowa, pozycjonowanie w wynikach wyszukiwarki i mapkach Google. W zależności od aktualnej pozycji strony w sieci i efektów jakie przedsiębiorstwo chce osiągnąć, należy wybrać odpowiednie narzędzie pozycjonowania.

Wyjątkową właściwością Internetu, bardzo cenną z punktu widzenia marketingu, jest łatwość gromadzenia informacji oraz szybka komunikacja, co pozwala otworzyć się firmie na nowych klientów, do których jej oferta wcześniej nie mogła dotrzeć. W odróżnieniu od prasy, radia czy telewizji, Internet daje możliwość bezpośredniego kontaktu z klientem, co pozwala nie tylko na zapoznanie się z kompletną ofertą firmy, ale także na złożenie zamówienia i dokonanie płatności elektronicznej. Bardzo ważną rzeczą jest także dbałość o wiarygodność przedsiębiorstwa w cyberprzestrzeni, co oznacza szybką reakcję na zapytania klientów, bieżącą aktualizację strony oraz przedstawianie oferty zgodnej z rzeczywistością. W budowaniu zaufania do marki wśród użytkowników Internetu bardzo przydatne okazały się popularne od kilku lat portale społecznościowe. Odznaczają się one głównie dużym zasięgiem i oferują dostęp do informacji na temat użytkowników jak np. wiek, zainteresowania itp. Na tego typu portalach firma ma możliwość utworzenia własnego profilu, gdzie może umieszczać informacje na temat swojej działalności, linki do oferowanych produktów lub usług, spotów reklamowych i tym podobne. Każdy użytkownik może przyłączyć sie do profilu przedsiębiorstwa i śledzić jego ofertę oraz działalność. Ciekawe jest to, że utworzenie profilu na portalu społecznościowym jest bezpłatne, co oznacza, że firma nie ponosi kosztów za przyciąganie w ten sposób potencjalnych klientów.

W dobrze prosperujących i rozwijających się firmach często obligatoryjne staje się wprowadzenie kilku systemów informatycznych, których główną funkcją jest wsparcie zatrudnionych tam pracowników i usystematyzowanie pracy. Mogą to być systemy do prowadzenia księgowości, do obsługi klientów itp. Wszystkie te oprogramowania z reguły są odmienne i posiadają rozmaite funkcje. Aby wszystkie one mogły ze sobą współpracować i korzystać np. z tej samej bazy danych bądź wymieniać dane między sobą, niezbędna jest integracja systemów informatycznych. Trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie oprogramowania pozwalają na zintegrowanie ich z innymi systemami, ale przeważająca większość tak. Wszystko zależy od programów, na których pracuje przedsiębiorstwo. Integrację systemów możemy podzielić na jednostronną i dwustronną. Gdy mamy do czynienia z bardzo zaawansowanymi oprogramowaniami stosuje się integrację jednostronną. Dane przepływają wtedy z jednego programu, który wysyła dane, do drugiego, który je odbiera. Czynność powrotna nie jest możliwa, jednak taki rodzaj integracji dla rzeszy firm jest wystarczający. Integracja dwustronna to całkowite połączenie systemów informatycznych. Dane mogą wtedy przepływać we wszystkich kierunkach, a funkcjonalność połączonych systemów znacznie wzrasta. Przedsiębiorstwo przed podjęciem decyzji co do rodzaju połączenia musi uwzględnić kilka czynników. Pierwszym jest koszt wykonania połączenia, następnym – przydatność zastosowanego rozwiązania, ostatnim – możliwości jakie daje posiadane oprogramowanie. Bez względu na wybór rodzaju integracji, daje ona mnóstwo korzyści, które są zauważalne w bardzo krótkim czasie.
W ostatnim czasie świadomość konieczności posiadania wartościowej reprezentacji w sieci wśród przedsiębiorców znacząco wzrosła. Rośnie również poziom ich informatyzacji i wykorzystania nowoczesnych technologii systemowych i informatycznych. To wielka zmiana dla przedsiębiorstw, ale także nieograniczone możliwości, które mogą zwiększyć rozwój firm i wygenerować ogromne obroty.