Bogactwo sieci Strony responsywne

Sprzedaż bezpośrednia jako główna oś działania w marketingu wielopoziomowym

Marketing wielopoziomowy znany także jako Multi Level Marketing lub network marketing, jest stosunkowo nową, ale najbardziej dynamicznie rozwijającą się formą handlu ze wszystkich. W Polsce system MLM jest jak na razie mało znany,ale na jego wykorzystywanie decyduje się coraz większa ilość firm działających w dużych miastach. Spomiędzy rozlicznych obszarów marketingu marketing wielopoziomowy różni się systemem promowania produktów i usług. Jego idea polega na wypłacie wynagrodzeń dla dystrybutorom, czyli osobom ponoszącym odpowiedzialność za dostarczenie produktu do finalnego klienta. Dystrybucja produktu toczy się jednak z wyłączeniem tradycyjnej sieci hurtowni i sklepów, gdyż produkt dostarczany jest klientowi własnoręcznie przez producenta lub jego przedstawiciela. Producent zamiast inwestować w drogie reklamy telewizyjne, radiowe czy innego rodzaju, może przeznaczyć te pieniądze na prowizje dla współpracowników i dystrybutorów.

Dzięki przejrzystemu systemowi wynagrodzeń przedstawiciele reprezentujący firmę mają większą motywację do działania i większe obroty, którymi nie muszą się dzielić z żadnymi pośrednikami. Gwałtowny wzrost zainteresowania marketing wielopoziomowy zawdzięcza przekazywaniu sobie informacji przez coraz większą grupę zadowolonych klientów. Dzięki temu następni zainteresowani mają coraz większe zaufanie do danego przedsiębiorstwa i jego produktów. Zazwyczaj przedsiębiorstwo prowadzące biznes MLM tworzy bazę aktywnych klientów. Każdy z nich wraz ze wzrostem ilości zakupionych produktów, wypracowuje coraz większe prowizje. Należy zaznaczyć, że nie ma ograniczenia co do wysokości tej prowizji. Usatysfakcjonowani klienci decydują sie na polecenie danej marki swoim przyjaciołom i w ten sposób tworzy się siatka klientów, którzy z upływem czasu zostają aktywnymi przedstawicielami handlowymi firmy. Jeśli praca w MLM ma generować znaczny dochód to fundamentalną rzeczą jest rozszerzanie sieci dystrybucyjnej. To w jej budowie znajduje się klucz do osiągania znacznych dochodów. Ponadto network marketing pozwala na zarabianie pieniędzy nie tylko producentowi czy usługodawcy, ale także innym ludziom, którzy zapragną zdobyć etat przedstawiciela handlowego.

W konwencjonalnym handlu za sprzedaż i promocje są odpowiedzialne punkty handlowe, sklepy bądź różni eksperci od marketingu. W MLM nie ma tych elementów, dlatego liderzy, którzy stworzyli prawidłowo funkcjonującą sieć dystrybucyjną, dostają współmierne do wielkości zamówień wynagrodzenie. Mówiąc jaśniej, każdy klient polecony przez przedstawiciela handlowego lub kogoś z utworzonej przez niego sieci dystrybutorów, przynoszą mu zysk. Otrzymuje on prowizję nie tylko od towarów sprzedanych przez siebie, ale od każdego zakupu w całej grupie. Wielkość wypracowanych zarobków jest więc nieograniczona. Liderzy pełnią tu w zasadzie bazową rolę, gdyż wielkość utworzonej przez nich sieci i poziom ich pracowitości przekłada się na faktyczny poziom sprzedaży w firmie. Jeśli sieć zbudowana przez lidera posiada równomierne obroty, uzyskuje on tak zwany dochód pasywny. Oznacza to, że za raz stworzoną strukturę otrzymuje comiesięczne dochody wygenerowane przez własną grupę. To właśnie chęć wypracowania dochodu pasywnego jest zachętą dla wielu osób, które planują rozpocząć swoją działalność w MLM. Zapewne chętnych byłoby o wiele więcej, ale marketing sieciowy jest mało znanym określeniem, nie wspominając już o jego idei. Przyczyną tej sytuacji jest brak informacji na ten temat. NIewiele mówi się o tym w mediach, nie poświęca się temu programów telewizyjnych ani audycji radiowych. Oprócz tego niełatwo jest gołym okiem zobaczyć możliwości płynące z MLM, a stereotypy funkcjonujące w społeczeństwie odnośnie tej formy dystrybucji negatywnie wpływają na jej skuteczność. Opinie o MLM są rozmaite i w ogromnej mierze są uzależnione od prywatnych doświadczeń danych osób. Najbardziej niesprawiedliwą dla marketingu wielopoziomowego opinią, wynikającą przeważnie z niewiedzy, jest zarzut, że działają w charakterze piramid finansowych. Działalność MLM polega głównie na przekazywaniu realnego produktu od producenta do klienta. Czasami zdarza się , że duża grupa osób sprzedaje niewiele lub kupuje dany produkt tylko na własny użytek.Honoraria wiążą się z dystrybucją tego produktu. Natomiast piramida finansowa, to konstrukcja wzorowana na network marketingu. Zysk przez nią generowany nie pochodzi ze sprzedaży, ale z wpłat wpisowego, wpłacanych przez członków dołączających do struktury. Zyski osiągają tu jedynie osoby znajdujące się na szczycie hierarchii czyli te, które dołączyły na samym początku stworzenia piramidy finansowej. Nie ma tu realnego produktu, który ostatecznie dociera do klienta indywidualnego.
Wokół MLM narosło wiele mitów. Ludzie związani z tą gałęzią często opisują ją jako doskonały twór biznesu i metodę na zdobycie ogromnych i łatwych pieniędzy. Perspektywa ta często kusi ludzi mało ambitnych i niepracowitych. Osoby takie szybko rozczarowują się i rezygnują. Należy pamiętać, że branża MLM nie różni się pod względem włożonego wysiłku od żadnej innej działalności gospodarczej. Są osoby, które fantastycznie sobie radzą i zarabiają duże pieniądze, ale są też tacy, którzy pomimo wysiłków wypracowują znikome zyski. Jest to zwykła działalność gospodarcza polegająca na dobrym schemacie bezpośredniej sprzedaży produktów. Jak w każdej działalności tak i tutaj trzeba włożyć ogrom pracy i mieć choć trochę szczęścia. W branży tej działa skutecznie ogromna ilość firm. W ofertach znajduje się wszystko począwszy od środków czystości i kosmetyków, a skończywszy na żywności.
Bez względu na różne opinie, dla dystrybutorów jest to całkiem dobry sposób na zasilenie prywatnego budżetu.

Więcej informacji: system-mlm.pl/sprzedaz-bezposrednia/