Bogactwo sieci

Opracowania lektur w jednym miejscu – klp.pl

Ludzie bezdomni

W dzisiejszych czasach, w szkołach wprowadzony jest bardzo urozmaicony program nauczania. Cały czas jest on na bieżąco zmieniany. Dla wielu osób może wydawać się to absurdem, ponieważ ciągłe zmiany nie wróżą niczego dobrego. Ostatnio spore zamieszanie wywołała zaproponowana reforma panującego rządu. Chcą przywrócić dawny tryb nauki w ośmioklasowej podstawówce i zlikwidować gimnazja. Jest to nie do pomyślenia, ponieważ wielu młodych uczniów jest jeszcze na tym etapie i bardzo ciężko będzie wrócić znowu do podstawówki. Personel gimnazjów z dyrektorem na czele wyraża swoje oburzenie. W konsekwencji tego działania nauczyciele stracą pracę. Na całe szczęście, nie dotyczy to uczniów, którzy weszli na szkolny etap liceów i techników. Nic nie może zaburzać tutaj toku nauczania uczniów. Po ukończeniu szkoły, przed każdym uczniem będzie stało nowe wyzwanie, jakim jest jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Na myśli mamy tutaj maturę. Wymagania i zakres materiału cały czas poszerza się, dlatego też program nauczania w klasach licealnych jest tak szeroko rozbudowany. Rozszerzenie danego przedmiotu, będziemy mogli wybrać w odpowiednim rodzaju klasy. Jeżeli lubisz matematykę, a fizyka nie sprawia Ci żadnego problemu, powinieneś wybrać klasę o profilu matematyczno-fizycznym. Bardzo często wybieranym profilem klasy jest ten o biologiczno-chemicznych przedmiotach. Istnieje jeszcze jeden, ciekawy profil klasy, o którym nie można zapominać. Mowa tutaj o profilu humanistycznym. Jest on również bardzo oblegany.

To właśnie tutaj, uczniowie będą mogli o wiele dokładniej poznać zagadnienia z języka polskiego, historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Niestety, ale musimy liczyć się z tym, że nauka tego zajmuje dużo czasu. Jeżeli chcemy uczyć się na dobrych stopniach, powinniśmy jak najwięcej czytać i powtarzać. Każdy, kogo byśmy nie zapytali odpowie, że materiał jest niezwykle obszerny. Nie da rady nauczyć się na klasówkę, dzień przed. Wymaga to dużej ilości czasu i dobrej koncentracji. Dodatkowo, pomocne będą również szczegółowe notatki, które można robić w celu utrwalenia wiedzy. Teraz skupmy się na języku polskim. Każdy przyszły maturzysta już od pierwszej klasy poznawać będzie wszystkie epoki literackie. Jest ich dziesięć i każda jest niezwykle charakterystyczna. Przykładowo, omawiając Antyk, uczniowie mogą poznać dzieła pisarzy z tamtego okresu. Na przykład dwa słynne dzieła Homera, Iliada i Odyseja. Każdy może lubować się w jeden z epok bardziej, niż druga osoba. Może dojść do sytuacji, w której ktoś będzie lepiej czuł się omawiając Oświecenie, a ktoś inny Romantyzm. W epoce romantyzmu, poznać będziemy mogli wybitną twórczość Adama Mickiewicza. Napisał on wiele dzieł, które do dnia dzisiejszego są przerabiane. Jednak wiele osób fascynuje również okres Młodej Polski. Jest to swoistego rodzaju odmiana modernizmu, nie tylko w literaturze, ale także w muzyce, czy sztuce. To właśnie w tej epoce powstała wybitna powieść określana mianem książki czynu. Wydanie tej lektury pod tytułem Ludzie bezdomni Stefana Żeromskiego dla wielu ludzi, było wielkim wydarzeniem zarówno literackim, jak i społeczno-politycznym. Za sprawą tej powieści, sam autor wzbił się na wyżyny i stał się bardzo popularny. Pragnął zawrzeć w treści utworu wcześniej nieomawiane problemy, jednocześnie omówił też patriotyczne uczucia. Treść utworu pokazuje, jak ludzie potrafią być obojętni na cierpienia ludzi biednych. Akcja powieści rozpoczyna się wiosną w Paryżu, gdzie główny bohater Tomasz Judym studiuje medycynę. Poznaje on tam Joasię Podborską, którą darzył wielkim uczuciem. Dzieciństwo Tomasza było trudne, ponieważ urodził się w biednej rodzinie, a ojciec miał problem z alkoholem. Całe życie mógł liczyć tylko na siebie. Został zabrany z rodzinnego domu do ciotki, która miała mu zapewnić dobre wykształcenie. Niestety, rzeczywistość różniła się od tego co miało być. Bardzo często nie dostawał jedzenia oraz był bity. To nie powstrzymało go, do ukończenia studiów. Jego marzeniem było nieść pomoc innym ludziom. Ludzie bezdomni to powieść, która skłania do refleksji. Zwraca naszą uwagę na problemy innych. Tomasz Judym nie był w stanie zaakceptować krzywd społecznych.

Pomoc biednym osobom traktuje, jako swój moralny obowiązek, który musi spełnić. Serwis klp proponuje wam niezwykle dokładne opracowania tej lektury oraz innych. Ludzie bezdomni streszczenie stworzone zostało w taki sposób, aby krótko przypomnieć sobie tekst utworu i przypomnieć sobie szczegóły. W życiu młodego lekarza nie jest łatwo i napotyka on wiele przeciwności losu. Zostaje odrzucony z medycznego środowiska, jednak sam postanawia rozpocząć praktykę. Niestety, kończy się ona klęską, a w rezultacie Tomasz zmuszony jest to wyjazdu do Cisów. To właśnie tam rozpoczął swoją działalność filantropijną. Miał wielką szansę na to, aby wieść dobre życie u boku Joasi Podborskiej. Jednak pomimo tego, wybrał karierę i dalej chciał spełniać swoje obowiązki. Pomimo napotykanych przeciwności losu, Tomasz Judym nie poddał się i nigdy nie zwątpił w słuszność swoich działań. Wierzył, że kiedyś ktoś doceni jego starania. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o losach Tomasza, odwiedź serwis klp. Zapraszamy!