Bogactwo sieci Strony responsywne

O czym musimy pamiętać przed wykonaniem rentgena zębów?

Wiele problemów, które dotyczą zębów może rozwiązać w zasadzie jedna wizyta u stomatologa. Nie zawsze jednak dentysta jest w stanie ocenić dokładnie stan zęba po jego obejrzeniu z zewnętrz. Czasami konieczny jest rentgen stomatologiczny Kraków. Jak wygląda RTG zębów? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje.

Kiedy wykonać rentgen zębów?

Na początku w ogóle musimy zaznaczyć, że rentgen zęba wykonany może być tylko w sytuacji, w której pacjent posiada zlecenie odpowiednie od swojego stomatologa. Najczęściej dentysta zaleca badanie tego typu, gdy po prostu nie jest w stanie postawić diagnozy odpowiedniej przy oglądaniu zęba jedynie swoim gołym okiem. Rentgen zęba się także wykonuje zawsze przed przystąpieniem do kanałowego leczenia, aby określić dokładnie, jaki konkretnie jest stan zęba oraz czy kanałowe leczenie w ogóle ma jakiś sens.

Wskazania do badania

Istnieje bardzo wiele przeróżnych wskazań do wykonania RTG zębów. Jednym z nich jest wykrycie próchnicy. U dzieci badanie tego typu się przeprowadza po to, aby ocenić czy są obecne wszelkie zawiązki tychże zębów. Wykonanie rentgenowskiego zdjęcia zalecane jest pacjentom, u którym ma nastąpić dłutowanie czy też ekstrakcja. Ma to na celu ustalenie, jak będzie trudny zabieg, a w związku z tym przygotowanie odpowiednie do niego zarówno pacjenta, jak i także specjalisty. Wykonuje się bardzo często rentgenowskie zdjęcie także po to, aby móc wykonać odpowiednią protezę zębową czy też wstawić implanty.

Jak wygląda samo badanie?

Badanie RTG jest przeprowadzane pod wpływem samego promieniowania. Dlatego też, zanim ono nastąpi, pacjent zostać musi przygotowany odpowiednio, aby możliwie jak najbardziej zminimalizować skutki negatywnego promieniowania. W celu tym osoba badana zakłada fartuch specjalny z ołowianej gumy. Jeśli jest wskazane wykonanie zdjęcia wewnątrzustnego RTG, umieścić należy kliszę aparatu bezpośrednio w ustach pacjenta, który proszony jest najczęściej o samo podtrzymanie kliszy. Szczegóły znajdziemy pod adresem https://www.rentgen-krakow.pl/