Bogactwo sieci Przemysł i biznes

Marketing internetowy – poznaj mechanizmy jego działania!

Marketing internetowy jest jedną z najnowszych dziedzin marketingu, która swój prapoczątek zawdzięcza spektakularnemu rozwojowi Internetu , co dało właścicielom firm niezliczone możliwości dotarcia do odbiorcy. Marketing internetowy znany jest też jako marketing interaktywny lub e-marketing i obejmuje wszelkie czynności zmierzające do wprowadzenia określonej marki bądź usługi na rynek i jego jak najlepszego wypromowania w sieci tak, aby dotarł do możliwie największego grona ewentualnych klientów. Działania, które stosuje marketing internetowy to między innymi tworzenie stron internetowych, ich pozycjonowanie, reklamy internetowe, wpisy do katalogów stron, profile społecznościowe itd. Statystyczny użytkownik Internetu bądź przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność w sieci może mieć spory problem ze zrozumieniem procesów związanych z reklamą swoich produktów w sieci. Będzie mu także trudno wybrać takie działania, które będą dla niego i jego firmy najbardziej korzystne.


Pierwszym i decydującym krokiem do poprawy widoczności marki w Internecie jest posiadanie funkcjonalnej i solidnie wykonanej strony internetowej. Nie dość, że jest ona lepiej odbierana przez potencjalnych klientów, to dużo lepsze efekty przyniesie jej pozycjonowanie. Dobrze widoczna strona www pozwala dotrzeć do tych odbiorców, do których poza Internetem, firma nie miałaby szansy trafić. Marketing internetowy prócz promowania produktu i zwiększania dochodu firmy pozwala również na tworzenie wizerunku firmy, bezpośredni kontakt z odbiorcą, a także na zdobycie opinii klientów na temat marki czy usługi. Tak naprawdę w e-marketingu relacje na linii producent-konsument są podstawą sukcesu i właśnie do ich utrwalenia prowadzą wszystkie wykorzystywane przez e-marketing metody. Przedsiębiorca pozostający w kontakcie z odbiorcami może dostosować produkty do zróżnicowanych potrzeb konsumentów. Wymiana maili, komentarze na portalach społecznościowych czy specjalistyczne posty nie tylko umożliwiają uzyskanie opinii na temat marki, ale bez względu na treść sprawiają, że jest ona wciąż aktywna w sieci i ma coraz szerszy zasięg. Dodatkowo odbiorca odgrywa tu niebagatelną rolę. Nie jest on tylko kolejnym klientem kupującym produkt, ale jednostką, która jasno wyraża swoją opinię i informuje o swoich potrzebach.
Wszystko to, o czym mowa wyżej to jedynie mały wycinek informacji odnośnie marketingu internetowego. Prowadzenie efektywnej kampanii wymaga dużego nakładu pracy i wykorzystania wielu kanałów skierowanych do odbiorcy. Należy pokazać, że jest się profesjonalistą troszczącym się o kontakt z klientami, podążać za trendami i być tam, gdzie może pojawić się potencjalny odbiorca.


Przedsiębiorcy, którzy są zdecydowani rozpocząć działalność w sieci, ale nie mają pojęcia jak zacząć, posiadają możliwość skorzystania z mnóstwa szkoleń z zakresu e-marketingu. Dużą gamę kursów i szkoleń dotyczących e-marketingu można znaleźć wchodząc na stronę influentiq.pl. Korzystając z dostępnych tam ofert mamy możliwość zdobyć wiedzę między innymi jak pozyskać klientów w Internecie, jak prowadzić kampanie reklamowe na portalach społecznościowych, jak budować strony internetowe i blogi. Dla tych, którzy ukończą zaproponowane tam szkolenia marketing internetowych nie będzie miał tajemnic, a procesy, związane z promowaniem marki w sieci staną się przejrzyste i zrozumiałe.