Strony responsywne

Krytyka filmowa – co to znaczy?

Krytyka filmowa nierzadko jest mylona z innym pojęciem, którym jest recenzja. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ krytyk filmowy, tak naprawdę recenzuje filmy a co za tym idzie – tworzy recenzje. Dlaczego jednak nie można powiedzieć o krytyku filmowym, że jest on recenzentem? Powodów jest co najmniej kilka, a w naszym poniższym artykule, skupimy się na tych najważniejszych. Dowiecie się zatem kim jest krytyk filmowy oraz czym powinna się charakteryzować szeroko pojmowana krytyka filmowa. 

Krytyk filmowy – czyli kto?

Pierwszą i najważniejszą kwestią, kiedy mówimy o krytyce filmowej, jest wyraźne określenie tego, kim możemy nazywać osobę, która się nią zajmuje. Krytykiem filmowym jest bowiem osoba posiadająca odpowiednie, kierunkowe wykształcenie w tym zakresie. Pozwala to na rzeczowe ujęcie tematu, a także na poruszenie bardzo szczegółowych kwestii związanych z danym filmem. Laik nie będzie w stanie odnieść się do aspektów technicznych związanych z filmem. Kluczową rolę w krytyce filmowej odgrywa także kontekst historyczny. Tym samym, krytyk filmowy musi umieć odnieść się do szerszego kontekstu i na jego tle oceniać film. Dobrze też, jeśli zna dokładnie filmografię danego twórcy czy aktorów, którzy zagrali w danej produkcji.

Czy krytyk filmowy pisze recenzje?

Krytyk filmowy pisze recenzje, jednakże są one kierowane przede wszystkim do osób, które zawodowo lub bardziej niż hobbystycznie zajmują się filmem. Terminologia, jak również szerszy kontekst kulturowy, które zawiera taka recenzja – to czynniki, na które laik nie zwróci większej uwagi, gdyż te informacje nie są mu niezbędne. Z kolei osoby zajmujące się filmem, z pewnością takie informacje docenią i same zwrócą na nie uwagę w czasie seansu. 

Gdzie publikowane są recenzje krytyków filmowych?

Ostatnią, choć wcale nie najmniej istotną kwestią jest to, gdzie dokładnie publikowane są recenzje tworzone przez krytyków filmowych. Najczęściej są to portale o tematyce filmowej, gazety czy programy telewizyjne. Należy bowiem podkreślić, że krytycy filmowi tworzą nie tylko recenzje w formie pisanej, ale też i audio jak i audiowizualnej.