Przemysł i biznes

Centralne ogrzewania – popularne rozwiązania

Budowa domu

Zastanawiasz się nad zaplanowaniem modernizacji instalacji centralnego ogrzewania w swoim domu? Sprawdź, jakie opcje masz do dyspozycji!

Oczywiście w naszym kraju każdy dom musi być jakoś ogrzewany. Mamy na to mnóstwo sposobów. Na pewno warto chociaż w pewnym zakresie zapoznać się z każdym z nich, aby w przypadku remontu w swoim domu móc dokonać świadomego, rozsądnego wyboru. Jakie zatem są najpopularniejsze i najwydajniejsze metody ogrzewania w polskich domach?

Piece stałopalne dalej na topie

Oczywiście nie będzie wielkim odkryciem stwierdzenie, że tradycyjne kotły do spalania drewna oraz węgla cieszą się ogromną popularnością. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że w wielu domach zwłaszcza na terenach wiejskich nie ma możliwości podciągnięcia instalacji gazowej do każdego domu. Kocioł na drewno i węgiel jest dla takich gospodarstw domowych znakomitym rozwiązaniem. Koszt takiego urządzenia grzewczego oscyluje w granicach nawet już od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Piec stałopalny jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla tych, którzy mają do dyspozycji tanie źródło opału – na przykład swój prywatny kawałek lasu.

Stojący kocioł marki Buderus

Kotły na gaz

W polskich miastach raczej nie ma problemu z doprowadzeniem instalacji gazowej do domów jednorodzinnych. W tego typu budynkach zazwyczaj montuje się po prostu naścienny kocioł gazowy. Zaletą urządzenia tego typu jest naprawdę duża wygoda użytkowania. Jednocześnie koszty takiego ogrzewania są porównywalne nawet z powyżej omawianym ogrzewaniem na węgiel lub drewno. Przeglądając oferty kotłów gazowych warto mieć świadomość, że na rynku dostępny jest specjalny typ kotłów gazowych – kotły kondensacyjne. Piece tego typu charakteryzują się dużo wyższą sprawnością energetyczną w stosunku do swoich typowych, prostszych w budowie odpowiedników. Dobry kocioł gazowy można nabyć już nawet za ok. 2 tysiące złotych.

A co z kolektorami słonecznymi?

W Polsce wsparcie centralnego ogrzewania kolektorami słonecznymi jest raczej mało wydajne. Wynika to z faktu, że mamy po prostu dość silne zimy. Dlatego na ogół kolektory słoneczne uwzględnia się w celu pozyskiwania ciepłej wody użytkowej. Niemniej warto wiedzieć, że jeśli zamontujemy określony typ kolektorów – kolektory próżniowe rurowe – pozwoli nam to uzyskiwać w pewnym stopniu energię promieni słonecznych nawet zimą! Alternatywą mogą być także panele fotowoltaiczne, które mają za zadanie zamieniać energię słoneczną na typową energię elektryczną. Oczywiście takie urządzenia będą się sprawdzać, gdy świeci słońce.

Opracowano przy współudziale firmy Inserw

Logo Buderus Inserw Lublin