Bogactwo sieci Przemysł i biznes

Bakalie, kawy, herbaty i przyprawy. Sklep internetowy zaprasza do zakupów!

Herbata i kawa  są napojami znanymi na całym świecie.   Uwielbia się je nie tylko za  wyjątkowy smak,   ale również  za  ogrom  właściwości zdrowotnych.  Zwykle preferujemy swoje ulubione rodzaje tych napojów i nie wyobrażamy sobie życia bez nich.
Herbata była znana  w Chinach już około 2700 roku p.n.e.  Legenda głosi,  że chiński cesarz Shen Nong  pił ją  po raz pierwszy, gdy do jego filiżanki z gorącą wodą  wpadły  przypadkowo przyniesione przez wiatr liście  herbaty. Po uzyskaniu ogromnej popularności w Chinach, uprawa herbaty rozprzestrzeniła się na cały kontynent azjatycki.
Plantacje herbaty zakłada się około 1000 m n.p.m.   w miejscach, gdzie panuje gorący i wilgotny klimat. Jedna roślina może  dawać plon nawet 20 lat.  Poza niezaprzeczalnymi  walorami smakowymi,  herbata jest bogata w  składniki, które  które mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie.  Herbata poprawia zdolności pamięciowe, oczyszcza organizm z toksyn,  pozytywnie wpływa na układ trawienny i  poprawia wzrok. Herbata jest przede wszystkim bogatym źródłem garbników. Garbniki (zwane taninami) to substancje należące  do grupy polifenoli.  Wykazują one zdolność do trwałego wiązania się z białkami i  dobrze rozpuszczają się w wodzie. Mają właściwości ściągające,  wpływają korzystnie na układ  trawienny chroniąc błony śluzowe  jelit. Oddziałują także na układ nerwowy ograniczając odruchy bólowe jak swędzenie czy pieczenie.  Wykazują skuteczność  w walce ze szkodliwymi mikrobami jak np. Helicobacer phylori, odpowiedzialnymi za choroby wrzodowe żołądka, a także wirusami.

Zawartość garbników w herbacie  jest zależna  od jej rodzaju. Najpopularniejszym i najbardziej lubianym  rodzajem herbaty jest herbata czarna. Uzyskuje się ją  w procesie kilkugodzinnej fermentacji i suszenie. W czasie fermentacji listki puszczają sok, co powoduje utlenianie. Część garbników zmienia się wtedy w związki aromatyczne. Wielu  smakoszy  zdobyła  także herbata zielona, a to za sprawą  jej właściwości wspomagających przemianę materii. Jej orzeźwiający i nieco cierpki smak  uzyskuje się  poddając listki jedynie suszeniu. Nie  stosuje się fermentacji, jest zatem mniej aromatyczna niż herbata czarna, ale bardzo bogata w garbniki. Herbatę białą otrzymuje się z pączków i listków  ręcznie zbieranych wczesną wiosną. Poddaje się je jedynie procesowi suszenia.  Napar z białej herbaty ma silne działanie oczyszczające, dzięki wysokiej zawartości polifenoli. Poza tym jest  niezwykle  ceniona za wyjątkowe walory smakowe. Herbatę czerwoną uzyskuje się poddając liście długiej fermentacji.
Aby napar z herbaty był jak najbogatszy w dobroczynne związki  zaleca się parzenie przynajmniej przez 2 minuty. Sposób parzenia jest  niezwykle ważny ponieważ pozwala uzyskać napój  o  różnorodnych właściwościach. Jeśli będziemy  zaparzać herbatę krócej niż 3 minuty, uzyskamy działanie pobudzające, jeśli dłużej niż 5 minut – napój uzyska właściwości uspokajające.
Kawa cieszy się na świecie  równie dużą  popularnością jak herbata.  Bogata w kofeinę wykazuje  działanie pobudzające, poprawia sprawność psychiczną i dodaje energii.  Kolebką kawy jest Etiopia,  a do Europy trafiła w XVI wieku. Początkowo sprzedawano ją  w aptekach, gdyż  uważano ją za lek na wiele schorzeń. W Polsce pojawiła się w 1683 roku. Kawowiec  to wiecznie zielony krzew, rosnący  głównie w Afryce. Kawę otrzymuje się z palonych i mielonych ziaren kawowca.  Kawa wzbudza wiele kontrowersji,  ponieważ nie da się jej zaliczyć do zdrowej żywności.   Wciąż prowadzone są badania naukowe, mające określić jej właściwości.   Do tej pory wykazano, że składniki w niej zawarte mogą zapobiegać  chorobom nowotworowym. Należy pamiętać, że częste jej spożywanie wypłukuje z organizmu magnez, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.  Do pozytywnych właściwości kawy niewątpliwie należy  chwilowa poprawa pamięci krótkotrwałej oraz podniesienie IQ. Poprawia koncentrację, dotlenia organizm, ma pozytywny wpływ  na trawienie i krążenie.  Poprawia  metabolizm, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór wątroby i jelita, na cukrzycę typu 2, chorobę Parkinsona. Ma właściwości  antyoksydacyjne. Negatywne skutki picia kawy wiążą się z kofeiną.  Zbyt duża ilość kawy powoduje  niepokój  i utrudnia zasypianie. Zaleca się picie do 500 mg kawy dziennie. To równowartość mniej więcej 3 filiżanek. Taka  ilość nie jest szkodliwa dla organizmu.


Dobrą  alternatywą dla kawy i herbaty jest  yerba mate. Napój ten  przyrządzany jest  z listków i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Jest to wiecznie zielone drzewo, które w stanie dzikim  rośnie na niewielkim obszarze na terenie Argentyny, Paragwaju, Brazylii i Urugwaju. Jest tam uprawiane i eksportowane  na cały świat.  Trzeba wiedzieć, że yerba mate nie jest herbatą. Pozyskuje się ją z zupełnie innej rośliny!
Proces przygotowania naparu jest  całkowicie inny niż  kawy czy herbaty. Do naczynia  wsypuje się 3/4 objętości suszu. Pije się ją przez rurkę zakończoną sitkiem  zwaną bombilla. Każdą porcję można zaparzać  nawet 7 razy. Yerba mate jest niezwykle gorzka w smaku,  a zwłaszcza porcja zaparzana po raz pierwszy.  Do jej  dość specyficznego smaku trzeba się przyzwyczaić. Warto  jednak wysilić kubki smakowe, gdyż jest prawdziwą pigułką zdrowia.  Poza właściwościami pobudzającymi,  świetnie  oczyszcza organizm, reguluje  ciśnienie, zmniejsza objawy zmęczenia, poprawia   przemianę materii,  odżywia   skórę oraz zwiększa odporność.  Zawiera mnóstwo dobroczynnych związków  chemicznych, witamin,  mikro-  i makroelementów. Rzadko zdarza się,   aby wszystkie te składniki były obecne w jednej porcji pożywienia. Yerba mate jest doskonałym źródłem ich wszystkich.
Nie ważne czy jest się smakoszem kawy, herbaty czy yerba mate,  niezwykle trudno jest dostać  produkty oryginalne, aromatyczne o wysokich standardach produkcji.  Jednym z niewielu miejsc, gdzie  można je nabyć, jest sklep internetowy skworcu.com.pl. Można tam zakupić nie tylko kawy i herbaty najwyższej jakości, ale również bakalie i przyprawy. Sklep internetowy oferuje także  różnorodne mieszanki przypraw, miody, syropy oraz pojemniki do ich właściwego przechowywania. Wszystkie oferowane produkty spełniają bardzo wysokie standardy i na pewno spełnią oczekiwania  najbardziej wymagających smakoszy.