Bogactwo sieci Przemysł i biznes Strony responsywne

Schody drewniane. Dlaczego schody z drewna?

Kiedyś schody miały tylko i wyłącznie zastosowanie funkcjonalne. Można by pomyśleć, że kiedy windy czy domy jednopiętrowe stały się modne i popularne, schody odejdą w niepamięć. Okazało się, że nie. Dziś schody nie tylko mają względy praktyczne, ale i wysoce estetyczne. Mogą nadać domu różny charakter w zależności od ich wykonania, materiału i stylu. Szklane schody są nowoczesne, drewniane nadają ciepła i rodzinnej atmosfery. Dowiedz się z jakich jeszcze powodów warto zdecydować się na drewniane schody. 

Uniwersalność drewna.

Jedną z największych zalet drewna są jego urok, klasyka oraz naturalność. Istnieje wiele odcieni i rodzajów drewna: od bardzo jasnych po prawie czarne. Z tego powodu drewniane schody mogą być łączone z praktycznie każdym wariantem kolorystycznym wystroju. Można je dopasować zarówno do odcieni szarości, fioletu, niebieskiego czy żywych kolorów jak czerwony czy żółty.

Ponadto drewno można łączyć z różnego rodzaju materiałami. Schody drewniane można zarówno zestawić ze szklaną lub metalową balustradą. Jest to zdecydowanie bardzo ciekawe połączenie, które jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo użytkowania schodów oraz kompromis klasyki i nowoczesności.

Schody drewniane mogą być także idealnym wypełnieniem wnętrza. Za pomocą jasnego drewna można rozświetlić ciemne pomieszczenie i analogicznie przyciemnić jasne pomieszczenie za pomocą ciemnego drewna. Tym sposobem schody zostaną wyeksponowane jako główny punkt domu.

Wytrzymałość i wygoda.

Drewno kojarzy się z przytulnością i ciepłem rodzinnym. Jeśli więc pragniesz nadać nuty takiego charakteru wnętrzu domu lub pragniesz, aby cały dom emanował ciepłem rodzinnym, schody drewniane będą idealnym wyjściem dla ciebie. Warto dodać, że słowo „ciepło” nie ma tutaj znaczenia czysto metaforycznego. Nie inaczej, drewno jest bardzo ciepłym materiałem. Jest to cecha przydatna szczególnie w środku domu. Schodzenie po schodach drewnianych jest o wiele przyjemniejsze, niż po schodach kamiennych czy metalowych. Jest to szczególny atut podczas chłodnych zimowych poranków: schodzenie po schodach nie przynosi dyskomfortu. Ponadto w przypadku dzieci nie istnieje ryzyko, że przez siedzenie na zimnych schodach się przeziębi.

Schody drewniane prowadzące na poddasze
Schody drewniane prowadzące na poddasze

 

 

Klasyczne schody drewniane
Klasyczne schody drewniane

Schody są częścią domu, którą bardzo rzadko się wymienia lub wręcz w ogóle. Z tego powodu powinny być one zbudowane z materiału wytrzymałego. Również z tego powodu drewno jako budulec schodów jest świetnym rozwiązaniem. Odpowiednie zakonserwowane drewno może wytrzymać w dobrym stanie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat. Najlepszym drewnem na schody z powodu twardości i wytrzymałości jest drewno dębu, jesionu czy buku. Dla osób o większym budżecie dobrym rozwiązaniem będzie drewno egzotycznych drzew: mahoń, wenge, zebrano, jesion skandynawski czy jatoba.

Podsumowując:

Jak zostało napisane, drewno jest materiałem klasycznym, nie mniej nie można powiedzieć, że nudnym. Drewniane schody są uniwersalne. Można je komponować z różnymi stylami, kolorami i materiałami w zależności od gustu. Drewno także jest materiałem na każdą kieszeń. Istnieją zarówno tańsze odmiany drewna jak i droższe. Ponadto drewno nadaje wnętrzu miłego i ciepłego charakteru. Wszystkie te cechy drewnianych schodów sprawiają, że są one jednymi z najczęściej wybieranych.